Planowanie ślubu oraz wesela to bardzo trudne zadanie. Trzeba pamiętać naprawdę o wielu szczegółach. Zaczynając od wynajmu sali weselnej, dopilnowaniu wykonania wszelkich dekoracji, zakupie sukni ślubnej, potrzebnych dodatków, dopilnowanie wszelkich terminów. Formalności do załatwienia będzie bardzo dużo. Należy zauważyć, że nie wolno jest się spóźniać.
Pierwszy krok
– wybór terminu, rodzaju ślubu, określenie budżetu, rezerwacja sali weselnej, wstępne rozmowy z kamerzystą, fotografem, zespołem muzycznym.
Czynności wskazane w pierwszym kroku najlepiej jest zaplanować około dwa lata przed ślubem. Oczywiście pierwsze decyzje można podjąć jeszcze wcześniej – nawet trzy czy cztery lata przed ślubem.
Jaki termin ślubu będzie najlepszy? Wiele zależy od decyzji przyszłej Pary Młodej. Często narzeczeni pragną, aby ślub dobył się w dniu związanym z jakąś rocznicą, np. poznania się pary czy oświadczyn. Zgodnie z tradycją w Polsce śluby odbywają się sobotę. Wyróżnić można jednak kilka wyjątków. Czasami pary decydują się na organizację ślubu w Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. W takim przypadku ślub może mieć miejsce w innym dniu niż sobota. Najważniejsza jest jeszcze jedna kwestia. Zgodnie z polskim prawem nie ma żadnych przeciwwskazań do organizowania ślubu w innym dniu niż w sobotę. Niemniej jednak to względy praktyczne decydują o tym, że sobota jest w zasadzie jednym z najlepszych dni na organizację przyjęcia.
Jaki rodzaj ślubu wybrać? Należy wskazać, że wyróżnić można cztery rodzaje ślubów – ślub cywilny, wyznaniowy, konkordatowy i humanistyczny. Ślub cywilny to ślub, który wywołuje skutek cywilnoprawny, pomiędzy małżonkami powstaje więź prawna, wzajemne obowiązki i prawa regulowane w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Ślub wyznaniowy to ślub, który wywołuje skutki wyłącznie w ramach danej społeczności religijnej, natomiast nie wywołuje wprost skutków prawnych. Ślub konkordatowy to szczególny rodzaj ślubu – połączenie ślubu kościelnego i cywilnego. Wywoływane są skutki zarówno na gruncie prawa kościelnego, jak i cywilnego. Kolejny szczególnym rodzajem jest ślub humanistyczny. Tutaj należy zauważyć, że w zasadzie nie powstają żadne skutki prawne, czy skutki w ramach danej społeczności. Ślub humanistyczny to bardziej uroczystość dla samych narzeczonych, którzy sami nawzajem w obecności świadków składają przysięgę, którą zobowiązują się wykonać. Więcej na temat poszczególnych rodzajów ślubów oraz ich skutków można przeczytać w artykule „Różne rodzaje ślubów”.
Jak określić wysokość budżetu? Najważniejsze jest, aby podsumować, jakimi środkami finansowymi dysponują narzeczeni. Dzięki temu można wstępnie określić budżet. Kolejną kwestią jest przeprowadzenie rozmowy z rodzicami. Warto jest zapytać się, czy rodzice wesprą inicjatywę, czy są wstanie pomóc nam finansowo, jak kwotę, oczywiście orientacyjnie, są w stanie przekazać narzeczonym. Są to jedne z najważniejszych kwestii związanych z określaniem wysokości budżetu. Tutaj należy wskazać, że często narzeczeni zapominają o odpowiednim zaplanowaniu budżetu,później z tego powodu powstaje wiele różnych problemów. Niektóre pary decydują się nawet na zaciągnięcie kredytu. Z pewnością nie jest to korzystne rozwiązanie dla narzeczonych. Tutaj warto jest zauważyć jeszcze jedną kwestie – wesele sponsorowane. To przyjęcie, na którym niektóre atrakcje czy wynajem sali mogą być opłacone w całości lub w części przez sponsora. Więcej na temat planowania budżetu i wesela sponsorowanego można przeczytać po kliknięciu w link.
Która sala weselna będzie najlepsza? Nie da się zaprzeczyć, że wybór sali weselnej to chyba jeden z największych problemów przyszłej Pary Młodej. Nie da się zaprzeczyć, że podjęcie ostatecznej decyzji jest niezwykle trudne. Przy wyborze sali weselnej trzeba skupić się na naprawdę wielu rzeczach. Wśród najważniejszych kwestii należy wskazać:
- wielkość sali weselnej: należy pamiętać, że każda sala weselna może pomieścić wyłącznie określoną liczbę gości. Warto jest dokładnie przeanalizować, czy na wybranej sali weselnej będzie można ustawić dodatkowe konstrukcje, np. candy bar, bar lodowy, drink bar czy inne,
- rozmieszczenie pomieszczeń, możliwość wynajmu pokoi dla gości: to również bardzo ważna kwestia. Nie da się zaprzeczyć, że szczególnie istotny jest wynajem pokoi w przypadku, gdy goście przybywają z daleka. W przypadku rozmieszczenia pomieszczeń należy również przeanalizować, czy lepiej jeśli sala taneczna będzie połączona z salą, gdzie znajdują się stoły, czy lepiej aby oba pomieszczenia były oddzielone,
- cena wynajmu: nie da się zaprzeczyć, że stwierdzenie „cena nie gra roli” rzadko kiedy ma odbicie w rzeczywistości. Najczęściej narzeczeni mają ograniczony budżet, w związku z czym cena wynajmu odgrywa bardzo ważną rolę. Należy jednak pamiętać o tym, że często istnieje możliwość uzyskania korzystnych rabatów, np. przy podjęciu współpracy z zespołem, który poleca właściciel restauracji,
- lokalizacja domu weselnego: należy zauważyć, że organizacja przyjęcia weselnego w domu weselnym zlokalizowanym blisko miejsca zamieszkania przyszłych małżonków będzie zdecydowanie ułatwiona. Przede wszystkim dlatego, że można osobiście dopilnować wszelkich kwestii związanych z organizacją przyjęcia,
- otoczenie domu weselnego: warto jest dodać również kilka słów na temat otoczenia domu weselnego. Mimo że nie powinno to być najważniejsze kryterium wyboru sali weselnej dobrze jest, jeśli wokół wybranego domu znajduje się jakiś ogród. Dzięki temu goście będą mieli gdzie spacerować.
Wstępne rozmowy z kamerzystą, fotografem, zespołem muzycznym. Tutaj należy zauważyć, że często podjęcie współpracy z wybranym zespołem, fotografem czy kamerzystą wymaga rezerwacji terminu nawet dwa lub trzy lata przed planowaną datą ślubu. Nie da się zaprzeczyć, że niektórzy artyści cieszą się wielką popularnością. Dla porównania należy wskazać, że można wskazać również specjalistów, gdzie istnieje możliwość rezerwacji terminu nawet kilka miesięcy przed ślubem. Na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem współpracy z fryzjerem? Można wyróżnić kilka podstawowych kwestii: - portfolio,
- cena,
- doświadczenie, sprzęt,
- opinie innych osób.
Drugi krok
– pierwsze spotkanie z księdzem, urzędnikiem lub celebransem, zaplanowanie podziału kosztów, przygotowanie wstępnej listy gości, wybór świadków, wstępne zaplanowanie przebiegu przyjęcia, wybór motywu przewodniego, dekoracji, atrakcji, wybór i rezerwacja terminu u fryzjera i kosmetyczki.
Czynności wskazane w drugim kroku powinny mieć miejsce około roku przed ślubem.
Kiedy pierwszy raz spotkać się z księdzem, urzędnikiem lub celebransem? Nie da się zaprzeczyć, że rok przed planowaną datą ślubu to najlepszy okres na pierwsze spotkanie z księdzem, urzędnikiem czy celebransem. Można wtedy ostatecznie zarezerwować termin, dopytać o potrzebne dokumenty, ewentualnie zapisać się na kurs przedmałżeński, dokonać pierwszych opłat. To idealny czas na ustalenie terminu wszelkich formalności, które trzeba będzie załatwić przed ślubem.
Jak zaplanować podział kosztów? Tutaj należy wskazać, że wyróżnić można pewien tradycyjny model podziału kosztów. Wydatki były dzielone pomiędzy stronę Panny Młodej i stronę Pana Młodego. Niemniej jednak dziś odchodzi się już od tego schematu. Narzeczeni najczęściej nie trzymają się żadnych sztywnych zasad. Należy jednak wskazać tutaj, że w dzisiejszych czasach to najczęściej narzeczeni sami organizują przyjęcie, często również sami płacą. Ewentualnie proszą rodziców o wsparcie finansowe, a Ci przekazują określoną sumę pieniędzy bez zagłębiania się w to, na co tak naprawdę zostaną wydane pieniądze. W związku z powyższym podział kosztów weselnych jest dowolnie kształtowany przez narzeczonych. Nie można tutaj mówić o żadnych sztywnych zasad.
Jak przygotować wstępną listę gości? Jest to dość proste zadanie. Zazwyczaj zaprasza się najbliższą rodzinę oraz przyjaciół. Niemniej jednak rok przed ślubem należy stworzyć pewną listę z imionami i nazwiskami, a później się jej trzymać.
Wybór świadków, czyli jedna z najważniejszych decyzji. Bycie świadkiem to nie tylko bardzo honorowa funkcja, ale przede wszystkim dużo obowiązków. To świadkowie muszą być przy przyszłych Nowożeńcach w każdym momencie, doradzać, podpowiadać, pomagać. To również świadkowie w czasie przyjęcia weselnego będą musieli dbać o prawidłowy przebieg zabawy. Należy zauważyć, że najlepszymi świadkami są osoby odpowiedzialne, odważne, potrafiące dobrze się bawić, sympatyczne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że najlepiej jeśli świadkowie będą przyjaciółmi Nowożeńców. W końcu tylko takie osoby dobrze znają gust i upodobania przyszłej Pary Młodej oraz są w stanie odpowiednio doradzić w ważnych kwestiach. Oczywiście około rok przed ślubem należy zapytać wybrane osoby, czy zgodzą się zostać świadkami. W końcu nie ma tu mowy o żadnym obowiązku. Wybrane osoby muszą wyrazić chęć pełnienia takiej funkcji.
Planujemy przebieg przyjęcia – wybieramy dekoracje, motyw przewodni, atrakcje. Najważniejsze jest, aby odpowiednio wcześniej zaplanować przebieg przyjęcia, nawet w najdrobniejszych szczegółach. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądać sala weselna. Można pomyśleć o wyborze danego motywu przewodniego, np. motyw pasków, motyli, kolor różowy, złoty, wybrany kraj. Najważniejsze, aby wskazać w wybranej kwiaciarni czy pracowni florystycznej, jak mają wyglądać dekoracje, dokładnie rozplanować, gdzie będą znajdowały się bukiety z kwiatów, ewentualnie gdzie będzie ustawiony candy bar, jakieś dodatkowe dekoracje, świece, balony. Rok przed ślubem należy podpisać umowę z wybraną pracownią na realizację dekoracji. Należy również zastanowić się nad tym, jakie atrakcje będą miały miejsce podczas przyjęcia. Być może będzie to pokaz sztucznych ogni, występ magika, pokaz taneczny, pokaz sztuki barmańskiej, pokaz zdjęć.
Rok przed ślubem należy również zarezerwować wizytę u wybranego fryzjera i kosmetyczki. Warto jest również dowiedzieć się, jakie zabiegi kosmetyczne warto jest wykonać przed ślubem, zabiegi poprawiające kondycję włosów. Należy również ustalić termin wykonania fryzury i makijażu wstępnego oraz właściwy termin wykonania usługi.
Trzeci krok
– wybór sukni ślubnej, garnituru, dodatków, wybór i przygotowanie zaproszeń, wybór i zamówienie tortu weselnego, degustacja i wybór menu.
Trzeci krok powinien mieć miejsce około pół roku przed ślubem.
Jak wybrać suknię ślubną, garnitur, dodatki? Najważniejsze jest, aby zwrócić uwagę na fakt, że Para Młoda powinna dokładnie zaplanować całą stylizację. To znaczy, że wszystkie elementy – strój, biżuteria, buty muszą do siebie pasować. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również dopasowanie kolorystyki dodatków do stroju Panny Młodej z kolorystyką dodatków do stroju Pana Młodego. Z pewnością dzięki temu Para Młoda będzie się bardzo ciekawie prezentować. Tutaj należy zaznaczyć, że pół roku przed ślubem należy dokonać ostatecznego wyboru sukni oraz zamówić ją w salonie. Później może okazać się, że wybrany model jest już niedostępny.
Wybór zaproszeń i zakup zaproszeń. Pół roku przed ślubem to właściwy czas na zamówienie zaproszeń. Poza doborem szaty graficznej, bardzo ważne jest zastanowienie się nad treścią zaproszenia. Nie da się zaprzeczyć, że jest to jedna z najbardziej istotnych kwestii. Zazwyczaj po wyborze wzoru zaproszenia należy przesłać listę gości i dokładne informacje na temat ślubu. Tutaj należy wskazać, że narzeczeni powinni dokładnie przeanalizować przesyłane informacje do firmy, która zajmie się drukiem zaproszeń. Jeśli narzeczeni podadzą błędne informacje to otrzymają zaproszenia z popełnionym błędem. Należy pamiętać o tym, że pracownicy firmy nie są w stanie sprawdzać nadesłanych informacji przez narzeczonych.
Wybór i zamówienie tortu weselnego. Wyróżnić można wiele przepysznych tortów weselnych. Z pewnością degustacja różnych smaków ciast to jeden z najprzyjemniejszych momentów przygotowań do ślubu. Warto jest pokusić się o zamówienie tortu, który będzie składał się z różnych smaków, np. każde piętro może mieć inny smak. Ile tortu należy zamówić? Szacuje się, że powinno się zamawiać około 10 dkg ciasta na osobę. Warto jest dodać kilka słów na temat ciekawych alternatyw dla tortu weselnego. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tort wykonany z babeczek, ale warto również wspomnieć o torcie z lizaków, pączków, bez, ciasteczek. Z pewnością to duża odmiana w porównaniu z tradycyjnym tortem. Po podjęciu decyzji o zamówieniu tortu należy uzgodnić termin i miejsce, gdzie ma być dostarczone ciasto. Konieczna jest również wpłata zadatku lub zaliczki.
Degustacja i wybór menu. To kolejny przyjemny aspekt przygotowań do ślubu. Przed ustaleniem menu warto jest spróbować dań, które mają znaleźć się na liście. W ten sposób można zrezygnować z niektórych, mniej smacznych potraw, na rzecz innych, smaczniejszych. Oczywiście pierwsza degustacja dań powinna odbyć się już podczas wyboru sali weselnej. Natomiast ta właściwa degustacja powinna mieć miejsce właśnie około pół roku przed ślubem. Należy jednak pamiętać o tym, że menu powinno być zróżnicowane. Ciepłe dania powinny być podawane co około trzy godziny, natomiast na stole powinno pojawić się kilka różnych przystawek. Nie wolno jest mocno ograniczać menu weselnego w ramach cięcia kosztów weselnych. Nie da się zaprzeczyć, że goście będą zadowoleni, jeśli będą najedzeni. Lepiej jest nie szukać oszczędności na jedzeniu.
Czwarty krok
– rozesłanie zaproszeń, dopełnienie wszystkich formalności, ostateczne rozmowy z osobami przygotowującymi dekoracje, kamerzystą, fotografem, zespołem muzycznym, wybór i zakup obrączek ślubnych, wybór formy pierwszego tańca, wybór prezentów dla rodziców, wybór prezentów dla gości, wynajem samochodu lub innego środka transportu, zamówienie wiązanki ślubnej.
Czwarty krok powinien mieć miejsce około czterech miesięcy przed ślubem.
Rozesłanie zaproszeń. Nie da się zaprzeczyć, że cztery miesiące przed ślubem to odpowiedni termin na zaproszenie gości na ślub. Osoby, które mieszkają daleko mogą być otrzymać zaproszenia pocztą.
Czas na dopełnienie wszelkich formalności. Nie da się zaprzeczyć, że ślub przede wszystkim wiąże się z przeróżnymi formalności. Tutaj należy wskazać konieczność dostarczenia potrzebnych zaświadczeń, czy odbycia koniecznych nauk, tak jak ma to miejsce w przypadku ślubu kościelnego lub konkordatowego. Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Niektóre zaświadczenia wydawane są z zastrzeżeniem okresu ważności. Takie dokumenty należy dostarczyć w takim momencie, aby zaświadczenie nie było „przeterminowane” w dniu ślubu. Oczywiście nie dopełnienie formalności może skutkować tym, że ślub po prostu się nie odbędzie. Nie da się zaprzeczyć, że jest to dość mocno skomplikowana kwestia.
Ostateczne konsultacje z osobami wykonującymi dekoracje, kamerzystą, fotografem, zespołem muzycznym. Nie da się zaprzeczyć, że cztery miesiące przed ślubem wszystko powinno być w zasadzie dopięte na ostatni guzik. W tym czasie powinny odbywać się ostateczne ustalenia dotyczące np. repertuaru, formy wykonywanych zdjęć, ustalenie momentu, w którym kamerzysta powinien rozpocząć nagrywanie filmu. To w zasadzie zasadnicze i jedne z najważniejszych kwestii. Wszystko powinno być dokładnie ustalone tak, aby później nie powstały żadne niedomówienia.
Wybór i zakup obrączek ślubnych. Wybór obrączek to również dość skomplikowana kwestia. Z pewnością warto jest poświęcić kilka dni przede wszystkim na wybór materiału, z którego mają być wykonane obrączki, wzoru. Najważniejsze jest jak najwcześniejsze złożenie zamówienia. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy narzeczeni decydują się na zakup obrączek robionych na zamówienie. Jeśli narzeczeni decydują się na zakup komercyjnych wzorów to czas dostawy oscyluje zazwyczaj w granicach kilku dni.
Wybór formy pierwszego tańca. Pierwszy taniec to jeden z najważniejszych tańców Pary Młodej, gdzie uwaga gości skupiona jest właśnie na Parze Młodej. W związku z powyższym bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześniej przygotować się do tego tańca. Nie da się zaprzeczyć, że narzeczeni najczęściej decydują się na lekcje tańca i prezentację wybranego układu tanecznego. Takie lekcje najlepiej jest rozpocząć właśnie około czterech miesięcy przed ślubem. Dzięki temu narzeczeni będą mogli spokojnie przygotować ten wyjątkowy występ. Oczywiście wyróżnić można kilka alternatyw na pierwszy taniec. Przede wszystkim należy tutaj wskazać inscenizowany występ. To bardzo ciekawa alternatywa, zabawny występ, gdzie narzeczeni posługują się różnymi rekwizytami.
Wybór prezentów dla rodziców. Nie da się zaprzeczyć, że jeszcze do niedawna najpopularniejszym prezentem dla rodziców było wręczenie kwiatów, biżuterii, zdjęcia Nowożeńców. Dziś narzeczeni prześcigają się w szukaniu prezentów dla rodziców. Tutaj przede wszystkim należy wskazać bardzo ciekawy pomysł na podziękowanie w formie filmu. Narzeczeni przygotowują go wcześniej, nagrywają film, gdzie przedstawiają czasy dzieciństwa, okres dorastania, wykorzystują do tego zdjęcia, tabliczki z napisami. Całość tworzy niesamowity efekt. Jeśli narzeczeni zdecydują się na właśnie taki prezent dla rodziców to powinni przygotować miejsce na sali, gdzie film będzie odtworzony.
Wybór prezentów dla gości. W ostatnim czasie bardzo modne stało się wręczanie drobnych upominków gościom. Mogą to być niewielkie figurki, opakowania z cukiereczkami, babeczką lub inne, dowolne pamiątki. Zazwyczaj takie prezenciki ustawiane są przy winietkach z imieniem i nazwiskiem gościa. Takie prezenty dla gości z pewnością będą stanowiły fantastyczną pamiątkę z przyjęcia weselnego.
Wynajem samochodu lub innego środka transportu. Cztery miesiące przed ślubem to właściwy termin na wynajem samochodu lub innego środka transportu. Należy zaznaczyć, że narzeczeni powinni przemyśleć, w jaki sposób chcą dotrzeć na uroczystość. Być może wybiorą limuzynę, a może zdecydują się na podróż bryczką lub rowerami. W każdym bądź razie warto jest odpowiednio zastanowić się nad wybranym środkiem transportu oraz dokonać potrzebnych rezerwacji, wpłacić zadatek lub zaliczkę.
Zamówienie wiązanki ślubnej – nie da się zaprzeczyć, że cztery miesiące przed ślubem to ostateczny termin na zamówienie wiązanki ślubnej. Oczywiście można dokonać zamówienia wcześniej, już przy dokonywaniu wstępnych ustaleń w kwiaciarni, która zajmuje się oprawą florystyczną przyjęcia.
Piąty krok
– ostateczne podsumowanie przebiegu uroczystości, ostateczne ustalenia z menadżerem sali weselnej, potwierdzenie ustaleń dokonanych z zespołem, kamerzystą, fotografem, ostatnia przymiarka sukni i garnituru – ewentualne dokonanie wszelkich poprawek, zakup brakujących przedmiotów.
Piąty krok powinien mieć miejsce około miesiąca przed ślubem. Nie da się zaprzeczyć, że są to już ostatnie przygotowania, gdzie wszystko powinno być już poodpinane na ostatni guzik.
Ostateczne podsumowanie przebiegu uroczystości. Przede wszystkim chodzi tutaj o ustalenie czy pierwszy taniec odbędzie się przed obiadem czy po nim, kiedy zostanie podany tort, kiedy pojawią się atrakcje, kiedy będzie miało miejsce podziękowanie dla rodziców. Dzięki stworzeniu takiego scenariusza narzeczeni mogą mieć pewność, że o niczym nie zapomną, wszystko odbędzie się zgodnie z planem bez niepotrzebnych zakłóceń.
Ostateczne ustalenia z menadżerem sali weselnej. To nic innego jak po prostu dopytanie, czy wszystkie przygotowania przebiegają zgodnie z planem, czy żadne z ustaleń nie uległo zmianie.
Potwierdzenie ustaleń z kamerzystą, fotografem, zespołem muzycznym. To nic innego jak ostateczne potwierdzenie tego, co już zostało ustalone. To niejako postawienie kropki nad i. Taką rozmowę warto jest również przeprowadzić z osobami, które zajmują się dekoracjami czy osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie atrakcji. Taka rozmowa ma na celu przede wszystkim upewnienie się przyszłych małżonków, że nie stanie się nic nie spodziewanego.
Przymiarka sukni i garnituru – ewentualne poprawki krawieckie. Nie da się zaprzeczyć, że często narzeczeni przed ślubem chudną. Na miesiąc przed uroczystości, a nawet później (około dwa tygodnie przed ślubem) warto jest przymierzyć stroje. Może okazać się, że trzeba będzie dokonać jakiś poprawek krawieckich.
Zakup brakujących przedmiotów – czasami zdarza się tak, że Panna Młoda zmienia zdanie i np. rezygnuje z stroika z kwiatów i decyduje się na założenie innej ozdoby do włosów. Pan Młody może zrezygnować z krawatu i jednak wybrać muszkę. W takim przypadku najlepiej, jeśli potrzebne przedmioty będą zakupione około miesiąca przed ślubem. Im bliżej terminu ślubu tym większe nerwy i łatwiej o czymś zapomnieć.
Krok szósty
– odebranie sukni ślubnej i garnituru z salonu, ostateczne potwierdzenie liczby gości, przygotowanie planu usadzenia gości.
Krok szósty powinien mieć miejsce około dwóch tygodni przed ślubem.
Odebranie sukni ślubnej i garnituru z salonu. Z pewnością dwa tygodnie przed ślubem można odebrać stroje z salonu. Warto jest sprawdzić, czy wszystkie dodatki do siebie pasują. To ostatni czas na dokonanie ewentualnych zmian.
Ostateczne potwierdzenie liczby gości. Około dwóch tygodni przed ślubem należy podać ostateczną liczbę gości. Należy pamiętać o tym, że później trudno jest o jakiekolwiek zmiany. Warto jest również zwrócić uwagę na fakt, że za podaną liczbę gości narzeczeni będą musieli zapłacić, bez względu na to, czy wszyscy się zjawią, czy też nie.
Przygotowanie planu usadzenia gości. Nie da się zaprzeczyć, że obecnie trudno jest uczestniczyć w weselu, gdzie goście nie byliby usadzeni zgodnie z winietkami. Narzeczeni z góry ustalają plan usadzenia gości, wyznaczając zaproszonym osobom konkretne miejsca. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie, chociaż można znaleźć kilka aspektów, które nie przemawiają za ustawianiem winietek.
Krok siódmy
– przygotowanie obrączek, dokumentów, kosmetyków, ostateczne obejrzenie strojów.
Krok siódmy powinien mieć miejsce dzień przed ślubem. Wtedy trzeba dokonać w zasadzie ostatecznych przygotowań. To naszykowanie dokumentów i przedmiotów, które będą potrzebne w dniu ślubu. Nawiasem mówiąc, tego dnia narzeczeni powinni udać się na spacer, wziąć gorącą kąpiel, odprężyć się. W końcu w dniu ślubu powinni być wypoczęci i pełni sił. To jedno z najlepszych rozwiązań.
Krok ósmy
– Wielki Dzień.
Krok ósmy to dzień ślubu. Para Młoda powinna przede wszystkim pamiętać o udaniu się do fryzjera i kosmetyczki. Później już tylko czas na założenie strojów i rozpoczęcie uroczystości.
Harmonogram przygotowań do ślubu
Z myślą o naszych czytelnikach przygotowaliśmy listę przygotowań, którą można wydrukować i stworzyć swój własny harmonogram przygotowań ślubnych.
Czynność | Termin |
Trzy lata, dwa lub rok przed ślubem | |
| |
| |
| |
| |
| |
Rok przed ślubem | |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
Pół roku przed ślubem | |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
Około czterech miesięcy przed ślubem | |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
Miesiąc przed ślubem | |
| |
| |
| |
| |
| |
Dwa tygodnie przed ślubem | |
| |
| |
| |
Dzień przed ślubem | |
| |
| |
| |
| |
W dniu ślubu | |
| |
|
Artykuł przygotowany gościnne przez https://slubi.pl/blog/
Bardzo pomocny poradnik dla przyszłych małżonków. Odpowiednie rozplanowanie wszystkiego na pewno zaowocuje udanym ślubem i weselem.
Fajnie, że to wszystko jest wypisane w punktach. Potrzebowałam czegoś takiego, żeby to sobie jakoś poukładać 🙂
Poradnik niesamowicie pomocny! Z własnego doświadczenia wiem, że najbardziej skomplikowany jest dobór sukni ślubnej. Na pewno warto zaplanować częste przymiarki, bo może się okazać, że suknia będzie wymagała przeróbek krawieckich 🙂
Świetny poradnik, który mi naprawdę dużo rzeczy rozjaśnił, my z narzeczonym jesteśmy dopiero po decyzji o ślubie i zaczynam powoli dowiadywać się wszystkiego na ten temat. Z pewnością będę wracać na Twojego bloga, po więcej informacji.
Moim największym problemem są buty, nie potrafię wybrać albo znaleźć takich które nie będą kosztować majątku. Z nowości wybrałam coś z oferty https://zoio.pl/obuwie . Ale nie jestem do końca pewna. Chociaż kusi mnie kupienie czerwonych szpilek i to ogromnie!
Dziękuję za bardzo przydatne wskazówki. Jestem w trakcie planowania wesela i skorzystam z nich na pewno, pozdrawiam i czekam na więcej wpisów.
O kurde, jaki świetny zestaw inspiracji, bardzo dziękuję przyda mi się bardzo w szczególności, że za rok planuję swoje wesele.
Wszystkie najważniejsze kroki wypunktowane, zwięźle, przejrzyście – „must see” dla każdej młodej pary przygotowującej się do ślubu 🙂 Pół roku na zaproszenia to odpowiedni czas, wystarczający na realizację i otrzymanie już gotowych zaproszeń, warto mieć na uwadze, ze zaproszenia trzeba jeszcze rozesłać:) Więc jeśli planujemy zaprosić kogoś np z Australii może lepiej wybrać drogę mailową 🙂
Świetny poradnik jak krok po kroku podejmować działania by nie zwariować w kwestii przygotowania się do ślubu. Warto dodać o możliwości wykonania sesji narzeczeńskiej oraz o tym, by zdjęcia w plenerze lepiej wykonać po ślubie, najlepiej 2 tygodnie po tym wydarzeniu. Innym ważnym czynnikiem przy wyborze fotografa jest to, by między fotografem a państwem młodym istniała więź porozumienia bo tylko to pozwoli na realizowanie super sesji zdjęciowej.
Świetnie napisany artykuł, który opisuje jak krok po kroku należy postępować by nie popełnić błędów w trakcie przygotowania do ślubu i wesela. Jednak w tym artykule zabrakło mi porady dotyczącej sesji ślubnej. Otóż jest to ważna część, która powinna być również wpisana w stały plan dotyczący organizacji ślubu i wesela. Zdjęcia te najlepiej jest robić kilka dni po ślubie. Takie zdjęcia najlepiej będą jak powstaną na totalnym loozie i co ważne będą wyrazem aktu małżeństwa.
Post jest bardzo dobrze napisany, niestety mało jest taki treściwych poradników na temat organizacji ślubu w internecie, owszem jest sporo ale wszystkie są oklepane i napisane bardzo nie ciekawie.
Zdecydowanie jeden z lepszych poradnikach o przygotowaniach do ślubu. Przy planowaniu wesela każdy szczegół jest bardzo ważny. To od tego zależy jakie będzie przyjęcie.
Bardzo fajne porady. Godne uwagi i zapisania w notesie. Krok po kroku niczego nie zapomnisz. Super artykuł.
Super poradnik, jednak warto do tej listy dodać również obok fotografa, wynajem fotobudki. Spotkałem z tym ostatnio na wesele u mojej koleżanki i muszę powiedzieć, że super sprawa. Goście robią sobie zdjęcia, gdzie jedno zdjęcie zabierają ze sobą, a drugie wklejają do księgi życzeń państwa młodych ;).
Warto zaznaczyć by wybierając fotografa na ślub i wesele wybrać takiego, który będzie cieniem w tym dniu, a jednocześnie wychwytywał najlepsze momenty w tym dniu. Ja szukając fotografa ślubnego na Podkarpaciu starałam się wyszukiwać wśród znajomych osób, które wcześniej się żeniły i zobaczyć ich zdjęcia jakie im wyszły. Na tej podstawie podjęliśmy decyzje z moim wtedy narzeczonym kogo wybierzemy.
A co powiecie by na weselu pojawiła się fotobudkę? Kolega taką miał na swoim weselu i muszę powiedzieć, że fajny pomysł. Po wywołaniu zdjęć można było jedno zdjęcie dodać do albumu i podpisać się ;).
Fotobudka taak! Polecam też plener ślubny, najpiękniej nad morzem albo w górach. Ja robiłam tutaj: https://justynadabrowskafoto.pl/portfolio/slubne/
Pozdrawiam!
Wybór sukni ślubnej oraz dodatków jest bardzo czasochłonnym procesem ale efekt końcowy jest cudowny. ; )
Najtrudniejszym wyborem była dla nas sala weselna. Długo szukaliśmy ale w końcu udało nam się znaleźć klimatyczną salę niedaleko Torunia https://www.dworfijewo.pl/oferta/dom-weselny/