Ślub w kościele to z pewnością piękna uroczystość. Narzeczeni powinni co najmniej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu zgłosić się do kancelarii parafialnej w miejscu zamieszkania przyszłego Pana Młodego lub przyszłej Panny Młodej. Następnie należy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. W praktyce okazuje się, że formalności są dość skomplikowane.
Kto może zawrzeć ślub kościelny?
Do ślubu kościelnego mogą zostać dopuszczone osoby, które spełnią następujące warunki:
- posiadają sakrament chrztu,
- posiadają sakrament bierzmowania,
- uczestniczyli w trzech spotkania w poradni rodzinnej,
- odbyli kurs przedmałżeński lub odbędą go przed planowanym terminem ślubu,
- ukończyli 18 lat.
Potrzebne dokumenty
Należy przygotować:
- dowód osobisty,
- świadectwo chrztu,
- świadectwo bierzmowania,
- zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich,
- zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w spotkaniach w poradni rodzinnej.
Tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że pary, które zdecydowały się na ślub konkordatowy muszą również dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego.
Czym jest ślub konkordatowy?
Na mocy umowy podpisanej przez przedstawicieli Polski i Stolicy Apostolskiej można zawierać tzw. ślub konkordatowy. Jest to zawarcie związku małżeńskiego w kościele, niosące ze sobą skutki cywilnoprawne. W praktyce oznacza to, że w kościele zawierane są niejako dwa śluby: wyznaniowy i cywilny. Bardzo ważne jest, aby o tym pamiętać. Przede wszystkim istotny jest fakt, że do całkowitego rozwiązania takiego związku potrzebne są niejako dwa rozwody: kościelny i świecki. Nie ma jednak konieczności zawierania ślubu konkordatowego. Para może zdecydować się wstąpić wyłącznie w wyznaniowy związek małżeński. W takim przypadku nie są wywoływane skutki cywilnoprawne.
Ile kosztuje ślub w kościele?
Ślub kościelny wcale nie należy do najtańszych. Oficjalnie nie istnieją „cenniki”, a pary powinny zapłacić co łaska. W praktyce okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Przede wszystkim chodzi o fakt, że kapłani z góry podają cenę. W niektórych parafiach będzie to 500 złoty, a w innych 1000 złoty. Wszystko uzależnione jest proboszcza.
Ozdobienie kościoła
Organizując ślub kościelny warto jest zadbać o zakup odpowiednich ozdób do kościoła. Zazwyczaj dekoracje znajdują się przed ołtarzem, amboną oraz przy ławkach. Dodatkowo ozdobione są miejsca, gdzie będzie siedziała Para Młoda oraz świadkowie i klęczniki. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zakupienie stroików z żywych kwiatów. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie na podłodze ozdobnych świec. Warto jest zadbać o to, aby wszystkie dekoracje były w jasnym kolorze. Należy zauważyć, że wnętrza kościoła zazwyczaj są dość ciemne. Takie ozdoby z pewnością je rozjaśnią. Łączny koszt inicjatywy może okazać się dość spory. W przypadku żywych kwiatów może to być nawet 1000 złoty.
Grafika: pixabay.com