Wiele par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jakie warunki należy spełnić? Ile kosztuje taka uroczystość? Poniżej najważniejsze informacje dotyczące ślubu cywilnego.
Jakie warunki należy spełnić, aby mógł odbyć się ślub cywilny?
Ślub cywilny może zawrzeć:
- osoba pełnoletnia, a szczególnych przypadkach kobieta, która ukończyła 16 rok życia (w tym przypadku wymagana jest zgoda Sądu Rodzinnego),
- kawaler lub panna,
- osoba rozwiedziona, która posiada orzeczenie rozwodowe wydane przez właściwy sąd,
- wdowiec lub wdowa.
Tutaj należy wspomnieć kilka słów na temat osób, które są w separacji. Należy jasno i wyraźnie powiedzieć, że nie mogą wstąpić w kolejny związek małżeński. Przede wszystkim dlatego, że separacja to nie rozwód. W Polsce bigamia oraz wielomałżeństwo są zabronione i ścigane z urzędu.
Potrzebne dokumenty
Do zawarcia ślubu cywilnego potrzebny jest:
- dokument tożsamości,
- ponadto cudzoziemcy muszą dostarczyć: dokument tożsamości, odpis aktu urodzenia, dokument stwierdzający, że zgodnie z obowiązującym prawem miejscowym dana osoba może wstąpić w związek małżeński. Wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, a wyjątkiem są zaświadczenia wydane na drukach wielojęzycznych.
Kiedy ustalony zostanie termin ślubu?
Termin ślubu zostanie ustalony w momencie dostarczenia do Urzędu wszystkich niezbędnych dokumentów. Należy również dodać, że przed ślubem trzeba będzie wypełnić oświadczenia, o wyborze nazwiska po zawarciu związku małżeńskiego. Narzeczeni mogą zdecydować się na pozostanie przy swoim nazwisku, zmianę nazwiska na nazwisko małżonka, wybór nazwiska dwuczłonowego. Ponadto w dokumencie należy określić, jakie nazwisko będą nosiły dzieci. To bardzo istotne kwestie. Należy je ustalić jeszcze przed wizytą w Urzędzie.
Ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego
Narzeczeni mogą zdecydować się również na ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego. W takim przypadku należy jednak wnieść opłatę w wysokości około 1000 złoty. Najważniejsze, aby zauważyć, że ślub może odbywać się w dowolnie wybranym miejscu przez narzeczonych. Należy jednak wcześniej ustalić tą kwestię z Urzędnikiem.
Organizacja przyjęciu po ślubie cywilnym
Narzeczeni po ślubie cywilnym bardzo często decydują się na organizację wesela lub krótkiego przyjęcia. Oczywiście można również zrezygnować z zabawy. Ostateczna decyzja należy do narzeczonych.
Jakie skutki wywołuje ślub cywilny?
Należy zauważyć, że ślub cywilny niesie ze sobą skutki cywilnoprawne. W praktyce oznacza to, że między małżonkami wytwarza się pewnego rodzaju więź. Zobowiązują się do wykonywania określonych obowiązków względem siebie. Mają również szereg praw. Głównie chodzi tutaj o sprawy majątkowe, ale również prawo do opieki, korzystania z mieszkania. Tak jak zostało to wskazane wcześniej, ślub cywilny można mieć jednocześnie wyłącznie z jedną osobą. Bigamia to przestępstwo. Na koniec należy dodać kilka słów na temat rozwodu. Orzeczenie może wydać wyłącznie Sąd Powszechny. Ponadto małżeństwo zostaje rozwiązane w przypadku śmierci lub uznania za zmarłego jednego z małżonków.
Zapraszam osoby, których data ślubu nadchodzi wielkimi krokami, do zapoznania się z oferowanymi przeze mnie usługami. Zajmuje się oprawą florystyczną ślubów, zadbam o każdy szczegół od bukietu panny młodej po litery love w warszawie.