Nie da się zaprzeczyć, że trudno jest jednoznacznie dokonać podziału obowiązków narzeczonych przed ślubem. Przede wszystkim dlatego, że wiele decyzji przyszłą Para Młoda woli podejmować razem. Wyróżnić można jednak pewien tradycyjny podział obowiązków.
Przyszła Panna Młoda:
- Zakup sukni ślubnej.
- Wybór świadkowej.
- Wybór wiązanki ślubnej, motywu przewodniego przyjęcia, dekoracji ślubnych.
- Wybór menu na przyjęcie.
- Zakup koszuli dla Pana Młodego.
Przyszły Pan Młody:
- Zakup garnituru.
- Wybór świadka.
- Zakup wiązanki dla Panny Młodej.
- Wybór zespołu muzycznego.
- Zakup alkoholu.
- Organizacja podróży poślubnej.
Oczywiście tak wygląda podstawowy podział. Jednak nie da się zaprzeczyć, że często przyszły Pan Młody wspólnie z narzeczoną decyduje o wyborze zespołu muzycznego, miejsca podróży poślubnej, rodzaju alkoholu, wyboru garnituru, a nawet wyboru świadka. Tak samo wspólnie podejmują decyzję dotyczącą wyboru motywu przewodniego, dekoracji, menu czy wyboru świadkowej. Należy jednak dodać kilka słów na temat sukni ślubnej. Nadal często zdarza się tak, że przyszła Panna Młoda nie chce, aby narzeczony oglądał ją w sukni. Zazwyczaj w podjęciu decyzji o zakupie sukni ślubnej pomagają przyszłej Pannie Młodej przyjaciółki, mama czy siostra. To jedna z niewielu rzeczy, do której przywiązywana jest duża waga.
Podział kosztów przyjęcia
To bardzo skomplikowana kwestia. Zazwyczaj Panna Młoda odpowiadała za zakup sukni, dekoracji, wynajęcia sali weselnej, podjęcie współpracy z kamerzystą czy fotografem. Natomiast Pan Młody płaci za garnitur, zespół muzyczny, kwiaty, wypożyczenie samochodu czy podróż poślubną. Jest to jednak dość umowny podział. W dzisiejszych czasach bardzo często zdarza się tak, że narzeczeni już przed ślubem mieszkają ze sobą i wspólnie oszczędzają pieniądze. W takim przypadku trudno jest mówić o jakimkolwiek podziale. Zazwyczaj razem pokrywają wszystkie koszty. Należy również dodać, że zdarzają się przypadki kiedy to Pan Młody lub Panna Młoda pokrywają wszystkie wydatki. Jeszcze do niedawna taka sytuacja byłaby dość dziwną. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Nie obowiązuje żaden sztywny podział. Na końcu należy dodać, że fundatorami przyjęcia mogą być również rodzice narzeczonych. W takim przypadku powinni między sobą uzgodnić podział kosztów przyjęcia.
Obowiązki świadków
Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że bycie świadkiem to nie tylko wielki przywilej, ale również duża odpowiedzialność. Świadkowie mają naprawdę dużo obowiązków przed ślubem. Poza organizacją wieczoru panieńskiego czy kawalerskiego należy wyróżnić również czuwanie nad prawidłowym przebiegiem przyjęcia, dbanie o wizerunek Pary Młodej, pomoc przy wyborze sukni czy garnituru. Oczywiście zakres obowiązków świadków jest bardzo elastyczny.
[smart-grid row_height=”200″]
[/smart-grid]
Zdjęcia: pixabay.com