Nie da się zaprzeczyć, że wesele wiąże się ze sporymi wydatkami. Łączny koszt może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy. Oczywiście wszystko zależy od wielu czynników. Poniżej przykładowa wycena przyjęcia weselnego.
- Wynajęcie sali weselnej.
- Suknia ślubna, garnitur oraz dodatki.
- Obrączki.
- Ceremonia w kościele.
- Zespół muzyczny.
- Fotograf.
- Kamerzysta.
- Samochód.
- Dekoracje.
- Wiązanka ślubna, butonierka.
- Tort.
- Alkohol.
- Napoje.
- Kosmetyczka, fryzjerka.
Koszty związane z załatwieniem formalności
Ślub cywilny w zasadzie wiąże się z niewielkimi opłatami. Jest to kwota sięgająca 100 złoty. Zupełnie inaczej jest w przypadku ślubu kościelnego. Tutaj należy liczyć się z większymi nakładami finansowymi. Stawki zaczynają się od 500 złoty. Do tego trzeba będzie doliczyć koszty związane z zapowiedziami, udziałem w uroczystości organisty czy scholii. Oczywiście wszystko zależy od parafii. Jednak trzeba liczyć się z wydatkami rzędu 1000 złoty.
Zespół weselny, kamerzysta, fotograf oraz wynajęcie samochodu
Są to jedne z największych wydatków. W przypadku zespołu będzie to koszt w granicach trzech tysięcy złoty. Tutaj należy wspomnieć o tańszej alternatywie, jaką jest współpraca z DJ. W tym przypadku ceny zaczynają się od 500 złoty. Koszt związany z zatrudnieniem fotografa nie powinien przewyższyć 1000-2000 złoty. Jednak wszystko zależy od tego, czy fotograf będzie obecny od momentu ostatnich przygotowań do ślubu odbywających się w domu Panny Młodej, aż do końca przyjęcia weselnego, czy wyłącznie na uroczystości kościelnej oraz początku przyjęcia. To bardzo istotna kwestia, od której uzależnione jest honorarium fotografa. Za kamerzystę trzeba będzie zapłacić 2000-3000 złoty. Tak samo jak w przypadku fotografa, koszt uzależniony jest od tego, jak długo kamerzysta będzie obecny na przyjęciu. Jeśli chodzi o wynajęcie samochodu, to trzeba liczyć się z wydatkami rzędu 500 złoty. Wszystko uzależnione jest od modelu samochodu oraz czasu, na który zostanie wynajęty.
Strój Panny Młodej
Najwięcej będzie kosztować suknia ślubna. Ceny zaczynają się od 1000 złoty. Oczywiście można również wskazać tańsze alternatywy – zakup sukni używanej lub wypożyczenie. W takim przypadku łączny koszt może zamknąć się nawet w kwocie 500 złoty. Mówiąc o stroju Panny Młodej należy wspomnieć kilka słów na temat zakupu dodatków. Głównie chodzi o welon, buty, biżuterię, bukiet ślubny. Łączny koszt będzie oscylował w granicach 500 złoty. Należy dodać jeszcze kilka słów na temat fryzjera oraz kosmetyczki. Tutaj wydatki będą sięgać nawet 500 złoty.
Strój Pana Młodego
Najdroższy będzie zakup garnituru – około 1000 złoty. Ponadto do wydatków należy doliczyć koszt zakupu koszuli, krawatu, butów, stroiku z kwiatów. Łącznie to około 500 złoty.
Wynajęcie sali weselnej
Z pewnością jest to jeden z największych kosztów związanych z organizacją przyjęcia weselnego. Zazwyczaj płaci się od tzw. „talerzyka”. Ceny zaczynają się od 100 złoty. W związku z tym koszt wynajęcia sali weselnej jest mocno związany z liczbą zaproszonych gości. Ponadto należy doliczyć koszt związany z zakupem alkoholu oraz napojów, ciasta i tortów. Tutaj łączny koszt również jest ściśle związany z liczbą zaproszonych gości.
Dekoracje
Koszt zakupu dekoracji zazwyczaj oscyluje w granicach 1000 złoty. Należy pamiętać o tym, że stroiki powinny znajdować się w kościele, na sali weselnej. Oczywiście łączny koszt może być niższy lub wyższy. Wszystko zależy od rodzaju dekoracji. Nie da się zaprzeczyć, że najdroższe są żywe kwiaty. Oczywiście tańszą alternatywą są natomiast sztuczne ozdoby.
Przykładowy koszt organizacji przyjęcia weselnego na 100 osób
Łączna kwota to 29 700 złoty. Wszystko jednak zależy od kosztu zakupu stroju dla Pary Młodej, dekoracji czy organizacji lub rezygnacji z dodatkowych atrakcji. Jest to wyłącznie przykładowe wyliczenie, obrazujące łączny koszt organizacji przyjęcia.
Obniżenie kosztów związanych z organizacją wesela
Oczywiście koszty można zmniejszyć. Tutaj jednak należy zaznaczyć, że są rzeczy, na których po prostu nie wolno oszczędzać. Przede wszystkim chodzi tutaj o jedzenie, napoje oraz alkohol. Nie warto jest również decydować się na najtańszą orkiestrę czy kamerzystę. Są jednak rzeczy, na których można oszczędzić. Tutaj przede wszystkim należy wyróżnić stroje Pary Młodej czy dekoracje. Ponadto należy zastanowić się nad liczbą zaproszonych gości. Jeśli nie jest nas stać tak duże wesele, to lepiej jest zdecydować się na mniejsze przyjęcie. Oczywiście istnieje możliwość wzięcia kredytu na organizację przyjęcia. Jednak zadłużenie trzeba będzie zapłacić, uwzględniając oprocentowanie oraz marżę banku. Ewentualny kredyt powinien być ostatecznością.
Kalkulator wydatków związanych z organizacją przyjęcia
W Internecie można znaleźć różne kalkulatory, dzięki którym z łatwością można będzie obliczyć łączny koszt organizacji przyjęcia weselnego i ślubu. Zazwyczaj wystarczy wpisać w rubryki odpowiedni kwoty. W ostatecznym wyniku uwzględnione zostaną wszystkie wydatki – zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora http://kalkulatorweselny.pl. Oczywiście takie wyliczenia również można wykonać samemu. Wystarczy kartka papieru oraz kalkulator.
Zdjęcia: pixabay.com