Nie da się zaprzeczyć, że przygotowanie zaproszeń ślubnych może okazać się bardzo kłopotliwe. Przede wszystkim wątpliwości budzi zapraszanie osób z osobami towarzyszącymi oraz osób nieletnich. Poniżej wyjaśnione zostaną najbardziej istotne kwestie.
Największe wątpliwości
- Zwroty grzecznościowe.
- Treść zaproszenia.
- Zapraszanie osób niepełnoletnich.
- Zapraszanie gościa z osobą towarzyszącą.
- Literówki.
Zwroty grzecznościowe
Przyjmuje się, że treść zaproszenia powinna być napisana w trzeciej osobie. Oznacza to, że na zaproszeniu jest napisane „Zaprasza się”. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej można spotkać wersję „zapraszamy”. Mimo że to mało istotny błąd, to lepiej jest go uniknąć. Ponadto należy używać takich zwrotów jak Szanowni Państwo, Szanowny Panie. Ewentualnie można zastosować skrót –
Sz. P.
Treść zaproszenia
Przede wszystkim na zaproszenia muszą znajdować się dane:
- imiona oraz nazwiska narzeczonych,
- data ślubu,
- miejsce ślubu,
- adres domu weselnego,
- ponadto narzeczeni często zostawiają na zaproszeniach numer telefony z prośbą o potwierdzenie przybycia,
- imię oraz nazwisko zapraszanej osoby.
To są w zasadzie obowiązkowe elementy każdego zaproszenia. Dodatkowo można umieścić na nim wierszyk lub cytat o miłości. Należy dodać kilka słów na temat zabawnych zaproszeń. Narzeczeni coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie. W Internecie znaleźć można różne śmieszne wierszyki. Jednak nie wszystkim osobom takie zaproszenie musi się podobać. Szczególnie chodzi tutaj o osoby starsze. Bardzo istotne jest, aby wszystkie informacje podane na zaproszeniu były jednoznaczne. Głównie chodzi tutaj o zapraszanie na ślub i przyjęcie weselne lub zapraszanie na samą ceremonię – należy dokładnie zaznaczyć tą kwestię na zaproszeniu.
Zapraszanie osób niepełnoletnich
Tutaj należy wyróżnić dwie kwestie: czy zaprosić osobę powyżej 16 roku życia, ale jeszcze niepełnoletnią osobno czy razem z rodzicami?, czy taką osobę można zaprosić z osobą towarzyszącą?. To bardzo kłopotliwe kwestie. Tutaj należy zauważyć, że ostateczna decyzja zależy od narzeczonych. Nie ma żadnej reguły. Wszystko zależy od tradycji rodzinnej. Warto jest zapytać o zdanie rodziców.
Zapraszanie gościa z osobą towarzyszącą
Z pozoru ta kwestia wydaje się dość prosta. Wystarczy w miejsce danych gościa wpisać imię i nazwisko zapraszanej osoby oraz dopisać „wraz z osobą towarzyszącą”. Jednak ta kwestia wcale nie jest taka prosta. Tutaj należy zauważyć, że osoby zaręczone lub pozostające ze sobą przez bardzo długi okres czasu w nieformalnym związku należy dopisać w zaproszeniu. W takim przypadku tekst powinien brzmieć „Sz. P. Jan Kowalski oraz Barbara Witkowska”. W ten sposób można mieć pewność, że nikt nie poczuje się urażony.
Literówki
To kolejna bardzo istotna kwestia. Na zaproszeniach nie może być literówek. Szczególnie chodzi o dane osoby zapraszanej. Taki błąd byłby wielkim nietaktem, a zapraszana osoba z pewnością poczułaby się urażona. Jest to bardzo istotna kwestia. Przed wręczeniem zaproszenia należy je co najmniej kilka razy przeczytać.
Zdjęcia: pixabay.com