Jak przechowywać suknię ślubną?
Wiele panien młodych chce zachować suknię ślubną jako pamiątkę, ale pojawia się wiele wątpliwości, jak to zrobić, aby suknia nie uległa zniszczeniu. Podobna wątpliwość pojawia się przed ślubem, ponieważ suknia ślubna wymaga odpowiedniego przechowywania, aby wyglądała nieskazitelnie podczas ceremonii. Dlatego w tym wpisie przygotowaliśmy szczegółową instrukcję, jak prawidłowo przechowywać suknię ślubną przed i po ceremonii. Zapraszamy do lektury!
Przede wszystkim suknia ślubna musi zostać dokładnie wyczyszczona przed jej przechowaniem
Po odbyciu ceremonii ślubnej suknia powinna zostać dokładnie wyprana, ponieważ prawdopodobnie będzie miała ślady zabrudzeń oraz zagniecenia – w dłuższej perspektywie problem się tylko pogłębi i trudniej będzie usunąć plamy – wyjaśnia Marta Kowalczyk – redaktor naczelna portalu ślubnego: zaplanuj-slub.pl. Oczywiście punkt ten można pominąć, jeśli suknia jest nowa i będziesz ją przechowywała przed ślubem. Jeśli chodzi o czyszczenie sukni, najlepiej jest natychmiast zanieść ją do pralni chemicznej, ponieważ próba zrobienia tego samemu nie jest zwykle najlepszą opcją, ponieważ tkaniny i materiały, a także długość odzieży, bardzo komplikują zadanie. Najlepiej jeśli znajdziesz pralnię specjalizują się w sukniach ślubnych, lub taką, które są w stanie polecić Ci znajomi, ponieważ suknia ślubna jest na tyle delikatnym elementem, że łatwo ją uszkodzić. Następnie kluczowe znaczenie ma odpowiednie przechowywanie, ponieważ jeśli po prostu włożysz suknię ślubną do szafy, może ona stracić swój blask i fason. Oto więc polecane opcje przechowywania sukni ślubnej:
Próżniowe przechowywanie sukni ślubnej
Prawdopodobnie nie są Ci obce worki próżniowe do przechowywania ubrań. Suknie można przechowywać w takiej właśnie formie. Chociaż standardowe worki są za małe na suknie i się nie sprawdzą, to istnieją firmy, które oferują taką usługę i zapakują dowolną suknię ślubną próżniowo, w stworzonym do tego celu pudełku.
Jakie zalety ma taka forma przechowywania? Przechowując suknię próżniowo unikniesz problemów związanych z wilgocią, plamami, odbarwieniami, a nawet nieprzyjemnymi zapachami. Najpierw jednak należy upewnić się, że suknia jest idealnie czysta i umieścić w biuście sukni wypełniacz, aby materiał się nie odkształcił.
Następnie suknie umieszcza się pokrowcu (możesz użyć tego, który sprzedany został wraz z samą suknią ślubną lub poszukać takiego o odpowiednich wymiarach).
Gdy suknia będzie gotowa do zapakowania, umieszcza się ją w pudełku, z którego zostanie usunięty tlen, a na jego miejsce zostanie wprowadzony gaz obojętny. Najlepiej jest następnie przechowywać takie pudełko w szafie, aby zapobiec przedostawaniu się światła lub jakichkolwiek innych czynników, które mogłyby uszkodzić sukienkę.
Ta opcja oferuje najlepszą ochronę, zapewniając, że sukienka pozostanie w optymalnym stanie przez dłuższy czas, a jednocześnie zajmuje niewiele miejsca w szafie.
Przechowywanie sukni ślubnej w zwykłym kartonowym pudełku
Pralnie chemiczne lub wyspecjalizowane pralnie zazwyczaj zwracają sukienkę zapakowaną w bibułkę, ponieważ pochłania ona wilgoć. Jeśli nie otrzymasz sukni w takiej formie, kup bezbarwną, bezkwasową bibułkę (aby nie została poplamiona atramentem).
Kup również kartonowe pudełko, które, jak wyżej, musi być bezbarwne i bezkwasowe. Pudełko nie może mieć żadnych okienek, ani szczelin przepuszczających światło, w przeciwnym razie sukienka może zżółknąć. Aby przechowywać sukienkę w kartonie, rozłóż bibułkę wewnątrz pudełka tak, aby potem można było nią przykryć sukienkę.
Przechowywanie sukienki ślubnej specjalnym pokrowcu
Jeśli wolisz użyć pokrowca, upewnij się, że jest on oddychający. Z tego powodu należy unikać pokrowców, ze sztucznych materiałów. Idealnym rozwiązaniem jest użycie pokrowców wykonanych z włókniny, czyli bardzo wytrzymałego i oddychającego materiału, który zapobiega gromadzeniu się zapachów lub kurzu w sukni. Jest to dobra opcja przechowywania sukni, jeśli jest ona prosta, krótka lub bez trenu.
Pamiętaj, aby wietrzyć sukienkę od czasu do czasu
Powinnaś wiedzieć, że musisz od czasu do czasu wietrzyć swoją suknię ślubną, aby nie zżółkła oraz aby nie pojawił się na niej grzyb. Wietrz suknię przynajmniej raz w roku, pozostawiając ją na zewnątrz na cały dzień.