Przed Wami z pewnością jeden z najpiękniejszych dni w życiu. Na pewno będzie magicznie, niezwykle, uroczo i wzruszająco – bowiem przypieczętujecie Waszą miłość. Jednak trzeba pomyśleć też o nieco bardziej przyziemnych kwestiach, na przykład o tym, ile ślub i wesele będą kosztować. Kiedyś to raczej rolą rodziców było sponsorowanie, dziś jednak często Młode Pary to ludzie, którzy od dawna na siebie zarabiają, więc trochę się w tej kwestii zmieniło i nierzadko to oni opłaty ponoszą.
Ile kosztuje ślub?
Postaramy się zatem sprawdzić, jakie mniej-więcej wydatki Was czekają, ile kosztuje ślub, a ile wesele. Wiadomo, że cena za poszczególne artykuły czy usługi uzależniona jest od wielu czynników, chociażby tego, czy ślub i wesele odbędzie się w stolicy czy też niewielkim miasteczku, ale oczywiście przybliżone koszty ustalić się da i my to za Was zrobimy! jeśli zatem chcecie wiedzieć, ile kosztuje ślub i wesele, koniecznie przeczytajcie!
Na początek zaproszenia!
Wiadomo, że każda para zakochanych pragnie przekazać swoim przyszłym weselnym gościom piękne kartoniki z informacją o ślubie i weselu. Warto zatem sprawdzić, ile kosztują zaproszenia ślubne. Zapewne nikogo nie trzeba przekonywać do tego, iż producenci w pełni zadbali o to, by zapewnić narzeczonym szeroki wybór. W rezultacie średnia cena jednej sztuki waha się średnio od 2 do 10 złotych.
Ślub w kościele
Księża zwykli mawiać, że opłata ta wynosi „co łaska”. Nie da się jednak ukryć, że w niektórych parafiach cennik jest niestety tak naprawdę jasno określony. Średnio płacimy jednak od 300 do nawet 1000 złotych. Wiele par chce także wspaniale udekorować świątynię na ten cel, decydując się na ofertę jednej z firm florystycznych. Trzeba przyznać, że takie kwiatowe ozdoby prezentują się wspaniale, jednak ich cena do najniższych nie należy. Za naprawdę imponujące dekoracje zapłacimy nawet 1000- 1500 złotych, lecz, przyznać trzeba, kościół podczas ceremonii będzie się wtedy prezentował wspaniale. W niektórych świątyniach okazjonalne ozdoby są już wliczone w koszt ślubu, jednak, jak można się spodziewać, nie są wtedy przesadnie wyszukane czy bogate. Musimy także zapłacić organiście za to, że zagra podczas ceremonii. Jakie to koszty? Zwykle w granicach 100-500 złotych. Wiele par pragnie, aby wypowiadanie sobie sakramentalnego „tak” było naprawdę wyjątkowe, zatem marzy im się dodatkowa oprawa muzyczna. Nie ma problemu! Kwartet smyczkowy, ostatnimi czasy coraz bardziej popularny, kosztuje około 600-800 złotych. Znacznie tańsze okazuje się poproszenie solisty czy solistki o zagranie na skrzypcach (100-200 złotych), ewentualnie śpiew „Ave Maria”.
Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego
Nieco inaczej wyglądają koszty wówczas, gdy decydujecie się na ślub w USC. Musimy wówczas ponieść opłatę skarbową w wysokości 80 złotych. Możliwa jest też dodatkowa opłata za odpis skrócony aktu urodzenia – 20 złotych. Jeśli Młoda Para chce, aby tę wyjątkową chwilę uświetnił występ muzyczny, musi do tej kwoty doliczyć 100-200 złotych. Często podaje się gościom szampana po uroczystości zawarcia ślubu cywilnego, więc jego koszt także doliczmy.
Pojazd
Czym pojedziemy do ślubu i na przyjęcie weselne – to pytanie Pary Młode zadają sobie dość często. Ile kosztuje ślubny samochód? Już odpowiadamy. W wersji oszczędnej możemy rzecz jasna poprosić kogoś z rodziny/przyjaciół/znajomych o to, aby nas zawiózł naszym czy też własnym samochodem. Za taką usługę nie zapłacimy ani grosza. Jeżeli jednak wymarzyliśmy sobie inne auto, musimy liczyć się z kosztami. Jakimi? Jeżeli w grę wchodzi auto typu caddilac, musimy liczyć się z kosztami rzędu 1000-1500 złotych. Lincolnem pojedziemy za 1000-2000 złotych, zaś samochodem utrzymanym w duchu retro za 500-1500 złotych. Samochód sportowy to koszt rzędu 1500 -2000 złotych. Oczywiście możemy zdecydować się (w miesiącach wiosenno – letnich) na inny środek lokomocji, na przykład bryczkę, koszty jej są zbliżone do tych, jakie musielibyśmy ponieść w przypadku wynajęcia samochodu, niekiedy nawet wyższe. Zapewne nikomu nie trzeba uświadamiać, że samochód z Młodą Parą musi być odpowiednio udekorowany, aby pięknie prezentował się zarówno „na żywo”, jak i na pamiątkowych fotografiach. Koszt ozdób to od 50 zł (tania dekoracja klamek) do nawet 1000 złotych za imponującą, dużą, oryginalną kompozycję. Musicie się z tym liczyć, gdy planujecie budżet ślubny.
Strój – Panna Młoda
Tutaj wydatki potrafią być naprawdę duże, jeśli oczywiście przyszłej żonie zależy na tym, by tego wyjątkowego dnia wyglądać jak księżniczka (co zwykle się zdarza). Suknia może być rzecz jasna kupiona lub wypożyczona. Nie jest łatwo podać dokładną kwot, ale uśrednione ceny wahają się w przedziale 700-5000 złotych. Wypożyczeni zwykle wiąże się z kosztem kilkuset złotych, używaną suknię można kupić już za 400-500 złotych. Do tego dochodzą rzecz jasna także buty – nie zapominajmy, że muszą być ultrawygodne, bo zwykle Panna Młoda tańczy przez niemalże całe wesele zarówno z małżonkiem, jak i gośćmi. Najtańsze buty można kupić za około 100 złotych, niektóre narzeczone decydują się na znacznie droższe – w granicach 1000 złotych. Nadal popularnym elementem stroju jest welon, ten można nabyć w cenie 100-1000 złotych. Coraz mniej Panien Młodych decyduje się na włożenie rękawiczek (kiedyś pojawiały się one zdecydowanie częściej), ale jeśli którejś przyjdzie to jednak do głowy, to zapłaci za nie średnio 40-150 złotych. Każda przyszła żona pragnie tego wyjątkowego dnia mieć na sobie piękną, gustowną bieliznę, zwykle cena kompletu waha się w granicach 100-300 złotych. Doliczmy także cenę za manicure – 50-200 złotych. Nie możemy zapomnieć o makijażu – większość Panien Młodych decyduje, aby jego wykonanie powierzyć profesjonalistce. Trzeba się liczyć z kosztami rzędu 100-300 złotych. Fryzura ślubna natomiast kosztuje średnio 100-400 złotych. Na koniec doliczmy cenę biżuterii – za komplet zapłacić będzie trzeba zwykle 100-300 złotych.
Strój – Pan Młody
Pan Młody także musi w ten wyjątkowy dzień idealnie się prezentować. Ile zatem kosztuje jego strój wraz z dodatkami? Koszt nowego garnitury waha się zwykle między 500 a 2500 złotych. Jeśli w grę wchodzi zakup fraka, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1000-3000 złotych, jego wypożyczenie zaś to średnio 700-1000 złotych. Idealna koszula kosztuje 200-400 złotych. Za krawat, musznik albo muchę zapłacić będzie trzeba 30-200 złotych. Spinki do mankietów to zwykle koszt około 100 złotych. Nie obejdzie się także bez nowych butów, ich koszt waha się w granicach 150-300 złotych. Pan Młody zwykle pragnie przed Wielkim Dniem poprawić nieco swoją fryzurę – to już koszt 20-80 złotych.
Obrączki
Obrączki to niezwykle istotny symbol łączącej Was miłości oraz związku małżeńskiego, który zawieracie. Wiele par długo je wybiera, wszak nie jest to wydatek jednorazowy, a w obrączce większość z nas chodzi jeszcze przez wiele, wiele lat. Z jakimi kosztami musimy się liczyć w tym przypadku? Już odpowiadamy, ile kosztują obrączki ślubne! Minimalnie trzeba zapłacić za nie 100 złotych (para zrobiona ze srebra), ceny najdroższych wynieść mogą około 7000 złotych (wersje z diamentami).
Bukiet
Panna Młoda musi rzecz jasna posiadać bukiet – zwykle jej wybranek ma natomiast stroik nawiązujący do niego. Kwiaty miewa też świadkowa. Ile trzeba będzie za nie zapłacić? Musimy liczyć się z kosztami rzędu 100-700 złotych.
Czas na przyjęcie!
Zwykle koszty weselnego przyjęcia pochłaniają większość budżetu. Wiadomo, że inaczej wygląda sytuacja, kiedy po ceremonii zaprosimy trzydzieści osób na uroczysty obiad z deserem (kilkugodzinny), a inaczej wydatki prezentowały się wtedy, gdy zaplanujemy wesele do białego rana (ewentualnie jeszcze z poprawinami następnego dnia) dla dwustu gości. Średnio jednak cena za przysłowiowy talerzyk waha się pomiędzy 100 a 300 złotych. Bardzo często za małe dzieci (niemające swojego krzesła) nie płacimy nic, za te większe –około połowę tego, co za osoby dorosłe. Zwykle otrzymujemy też spore upusty za miejsca i poczęstunek dla obsługi wesela, czyli członków zespołu muzycznego czy operatora kamery oraz fotografa. Rzecz jasna musimy doliczyć także koszty zakupu alkoholu. Zwykle na początku pojawia się szampan, potem zaś, na stołach – wódka i wino (czasami także piwo czy inne alkohole). Tak naprawdę każda Młoda Para musi indywidualnie policzyć, ile w przybliżeniu butelek alkoholu zostanie wypitych – rzecz jasna zawsze kupujemy więcej trunków, by na pewno ich nie zabrakło (średnio jest to jednak koszt około 30 zł/osoba). Ponadto część z nich oddaje się zwyczajowo jako nagrody w konkursach. Bardzo często cena tortu nie jest wliczona w koszt wynajęcia weselnej sali, zatem to dodatkowy zakup, mieszczący się w granicach 500-1000 złotych. Pary Młode, gdy chcą, aby podczas przyjęcia weselnego wszystko prezentowało się bez zarzutu, muszą zadbać także o odpowiednie udekorowanie sali – głównie stołów. Musimy się zatem liczyć z kosztem około 500 -1000 złotych. Nie zapominajmy także o eleganckich pokrowcach na krzesła, zwykle za wypożyczenie jednego zapłacić musimy 5-10 złotych. Pojawiający się nierzadko na weselach wiejski stół to wydatek rzędu 100 złotych, można zdecydować się także na inne smakołyki, choćby stół z owocami morza, babeczkami czy fontannę czekoladową, wtedy przygotujmy się na koszt 500-1000 złotych. Goście, którzy przyjechali z daleka, powinni mieć zapewniony nocleg. Jeśli możemy zagwarantować go na przykład w domach rodzinnych Młodej Pary, nie musimy dodatkowo płacić. Jeśli natomiast wynajmiemy pokoje w budynku weselnym, zapłacimy za osobę około 50-80 złotych. W innych hotelach odpowiednio więcej. Nastała moda na wręczanie gościom drobnych upominków (może to być chociażby ciasteczko z wróżbą, ładnie zapakowany marcepan czy inny drobiazg), koszt na osobę to 2-5 złotych. Nie zapominajmy też o wizytówkach na stoły, zapłacimy za nie 50-200 złotych. Księga gości, do której będą się oni wpisywać, to koszt 60-200 złotych. Warto zdecydować się na drobne upominki dla rodziców (kwiaty, fotoksiążki, dekoracje czy ozdobne kieliszki), liczmy się wówczas z kosztami rzędu 100-400 złotych.
Fotografia, film – ile zapłacimy?
Nie możemy zapomnieć o kwestii wynajęcia fotografa. Zwykle w pakietach mają oni teraz wersje od przygotowań aż do pleneru, można zdecydować się rzecz jasna także na nieco skromniejszą. Jednak w przybliżeniu musimy liczyć się z kosztami rzędu 1000-6000 złotych. Za ślubny film zwykle zapłacić trzeba 1000-3000 złotych.
Muzyka!
Jest zdecydowanie nieodłączną częścią weselnego przyjęcia. Pary Młode często zastanawiają się, czy lepiej jest wybrać klasyczny, kilkuosobowy zespół muzyczny czy też poprosić, by to DJ włączał piosenki idealne do tańca. Pora sprawdzić, jak sprawa prezentuje się pod względem finansowym. Ile kosztuje zespół muzyczny na wesele? Średnio to wydatek 2000-5000 złotych. DJ natomiast weźmie 1000-3500 złotych. Gdy zdecydujemy się na dodatkowego wodzireja porywającego do zabawy gości, musimy liczyć się z kosztem 1000-1500 złotych.
A może dodatkowe atrakcje?
Jeszcze kilkanaście lat temu właściwie nikt o nich w naszym kraju nie słyszał, dziś jednak cisza się ogromnym powodzeniem. Tak zwane atrakcje dodatkowe, bo o nich mowa, mogą być naprawdę bardzo różne i trudno nam określić choćby w przybliżeniu, z jakimi kosztami musimy się wtedy liczyć. Przyszli małżonkowie mogą przecież zdecydować się między innymi na: anioły na szczudłach, wizytę kominiarza pod kościołem, puszczanie w niebo lampionów, fotobudkę na weselu, pokazy barmański, pirotechniczne, taneczne czy wokalne. Można także zamówić bańki mydlane wypuszczane ze specjalnego urządzenia czy nowość – wypuszczone w niebo setki motyli. Na przyjęciu weselnym może zjawić się też komik, iluzjonista czy rysownik – karykaturzysta. Nadal popularne są fajerwerki. Jednak jeśli Młoda Para decyduje się na cięcie kosztów i żadnej atrakcji tego typu sobie i gościom nie zafunduje, nie poniesie tu żadnych wydatków.
Podróż poślubna
Jeśli chodzi o tę kwestię, rozpiętość cen jest ogromna! Niektóre pary wybiorą skromną wersję typu weekend w Karkonoszach, inne zaś zdecydują się na dwa tygodnie na Karaibach czy inną egzotyczną podróż. Dlatego też w tym podpunkcie trudno jest podać nawet tak zwane „widełki” cenowe.
Jak sobie poradzić z wyliczeniami?
Siedzenie z notesikiem i ołówkiem i żmudne przeliczani słupków to zdecydowanie przeszłość! Dziś można bowiem wspomóc się znacznie ciekawszymi rozwiązaniami. Polecamy rewelacyjny kalkulator ślubny http://www.kalkulatorslubny.pl/, który każdej Młodej Parz pozwoli rozprawić się w mgnieniu oka ze wszystkimi wyliczeniami. Idealnie sprawdza się też dostępny w sieci kalkulator weselny http://www.kalkulatorweselny.pl/.
Pamiętajmy jednak, żeby ślubno- weselny budżet przeanalizować na spokojnie i odpowiednio wcześnie. Prawda jest bowiem taka, że możemy zapłacić za ślub plus skromne przyjęcie 5000 złotych, a za huczne weselisko 50 000 złotych. Dość często udaje się wygenerować różnego typu oszczędności, na przykład:
-Panna Młoda wkłada biżuterię, którą już wcześniej posiadała, nie kupuje nowej i w ten sposób jeden z kosztów odpada
-jeśli mamy w rodzinie/ wśród znajomych kogoś, kto robi dobre zdjęcia, można zastanowić się, czy nie powierzyć właśnie jemu tej roli, to spora oszczędność
-wypożyczenie sukni czy smokingu okazuje się zwykle dużo tańsze od ich zakupu
-sporo dekoracji czy innych elementów (typu zaproszenia) można zamówić odpowiednio wcześniej w internecie, na pewno uda się znaleźć konkurencyjne ceny
-wykorzystanie własnego auta pozwoli nam uniknąć sporych kosztów wynajęcia specjalnego ślubnego samochodu
-jeśli Panna Młoda potrafi się pięknie (i trwale, wszak makijaż i fryzura muszą pozostać przez wiele godzin w idealnym stanie) umalować i uczesać lub umie to jej siostra/koleżanka – generujemy oszczędności
– po hucznym przyjęciu wcale nie ma obowiązku organizowania poprawin
-można także stworzyć samodzielnie zaproszenia dla gości oraz wizytówki
-pamiętajmy także, że w przypadku znanych, wiodących na rynku firm za obrączki trzeba zapłacić naprawdę dużo – a często zwyczajnie przepłacić, polecamy zatem zamawianie ich u złotnika. Jeśli posiadacie własne złoto, będzie jeszcze taniej
-generować oszczędności można także poprzez zmniejszenie liczby potencjalnych gości. Wszak czy jest sens zapraszanie cioci z Radomia, która widziała nas ostatnio, gdy byliśmy w przedszkolu?
-jeśli macie zdolności manualne, pomyślcie o DYI, sporo rzeczy bowiem można samodzielni wykonać – na przykład dekoracje sali czy kościoła
-dość często jest tak, że w kościołach odbywa się jeden ślub za drugim, być może warto złożyć się z pozostałymi parami na dekorację świątyni?
Kto za to zapłaci?
Kwestię tę poruszyliśmy już na początku artykułu, przyszła jednak pora na to, by ją nieco rozbudować. Dawniej to rodzice Państwa Młodych sponsorowali ślub i wesele. Ludzie pobierali się wówczas często w młodym wieku, zwyczajnie ni byłoby ich stać na ponoszenie tak wysokich kosztów. Teraz jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Sakramentalne „tak” mówimy sobie znacznie częściej w wieku 25-35 lat, a zatem nasza sytuacja finansowa jest wtedy znacznie lepsza. Nie znaczy to jednak, że młodzi muszá koniecznie ponosić koszty sami, wszak bardzo często rodzice chętnie się dokładają.
Bardzo ciekawym pomysłem jest to, by rodzice z jednej i drugiej strony przeznaczyli pewną kwotę pieniędzy, powierzając ją swoim dzieciom. Jeśli wydadzą oni wszystko na ślub i wesele – ok, gdy będą oszczędni, wystarczy im jeszcze na podróż poślubną. Taka postawa często pozwala uniknąć kłótni i nieporozumień.
Zwyczajowo to rodzina Panny Młodej brała na swoje barki sfinansowanie weselnego przyjęcia i ubiór córki. Rodzice Pana Młodego byli zaś odpowiedzialni za: kupno obrączek, opłaty za ślub, bukiet panny młodej, fotografa i kamerzystę, alkohol podczas weselnego przyjęcia.
Niejedna para dzieli wydatki zgodnie z tym, ilu gości pojawi się na przyjęciu z każdej ze stron. Wszak jeśli rodzina Panny Młodej to tylko 30 osób, zaś z strony Pana Młodego pojawi się ich 100, niesprawiedliwe byłoby płacenie po połowie. Jeśli jednak liczba gości jest zbliżona i rodziny Młodej Pary się dogadają, jak najbardziej można ciąć wszystkie koszty na pół.
Część narzeczonych bierze przed weselem kredyt – nich każda przyszła Para Młoda sama odpowie sobie na pytanie, czy warto!
Dobrze, że to wszystko mogłam konkretnie wyczytać!
Świetnie zebrane informacje, rzetelnie i w jednym miejscu. Przyda się na pewno
w chwili wolnej zapraszam na moją witrynę albo do wypożyczalni dekoracji ślubnych w warszawie, można dużo zaoszczędzić