Czy wiesz, ile lat ma szminka? Jej początki w postaci różnych sposobów malowania ust sięgają jeszcze czasów starożytnych, ale współczesna szminka urodziła się podczas wystawy światowej w Amsterdamie w roku 1883. Jej twórcami byli, ma się rozumieć, Francuzi. Twórcą błyszczyka jest natomiast Max Factor. Jak sądzisz – Amerykanin to, czy może Anglik? Nie, to polski Żyd, urodzony w 1927 roku w Zduńskiej Woli, który w 1904 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Jego prawdziwe nazwisko to Maksymilian Faktor vel Faktorowicz. Błyszczyk do ust powstał w 1930 roku w jego firmie Max Factor. Tam również narodziło się pojęcie make up, które do dziś oznacza kosmetyki. Faktor vel Factor Sr. zmarł w Los Angeles w 1938 roku.
Błyszczyki do ust stosowane są zamiennie lub razem ze szminką. Najczęściej nakłada się je pędzelkiem lub specjalnym aplikatorem, ale od biedy można też po prostu palcem. Oprócz funkcji typowo ozdobnej błyszczyki mogą też pielęgnować i chronić wargi, na przykład zimą, podczas silnego mrozu. Mają nie tylko różne barwy i dodatki, ale nawet różne smaki. Istnieją również w wersji bezbarwnej – niektóre kobiety preferują bardzo delikatny makijaż. Istnieją nawet błyszczyki stworzone po to, by pobudzać krążenie krwi w wargach, prowadząc do ich lekkiego powiększenia.
Ogólną zasadą doboru błyszczyka jest to, że posiadaczki ciemnych włosów używają jaskrawych, silnych barw, natomiast jasne włosy sprawiają, że lepiej sprawdzi się błyszczyk rozświetlający, koralowy. Błyszczyk powiększa optycznie, dlatego posiadaczki dużych, pełnych ust powinny korzystać z niego z umiarem lub wcale. Dla nich lepszym wyborem będą pomadki do ust.
Czy wiesz, że wiele kobiet przypłaciło malowanie ust życiem? Ponoć było tak z Egipcjankami, które barwiły wargi mieszaniną jodu i bromu. Stąd wzięło się określenie „pocałunek śmierci”, ponieważ tragiczny los spotykał także ich kochanków. Uszminkowane kobiety w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii uznawano za czarownice i palono na stosie.
Dziś szminka jest na szczęście dozwolona i tylko posiadaczki wąskich ust powinny jej unikać, ponieważ może nadawać ich twarzom surowy wygląd. Dla pozostałych kobiet pomadki to codzienne podkreślenie urody, przykuwające także męski wzrok. Rozmaite kosmetyki do ust znajdziesz w sklepie internetowym Kontigo: https://kontigo.com.pl/makijaz/kosmetyki-do-ust/blyszczyki-do-ust.html.
Właściwy dobór szminki to niemałe wyzwanie. Trzeba ją dopasować do swojej karnacji, koloru włosów, pory dnia, a nawet okazji. W pracy na ogół lepiej jest wyglądać elegancko, a zarazem skromnie, dlatego zalecane są szminki matowe o niezbyt jaskrawych barwach. Intensywne kolory przydadzą się wieczorem. Jaśniejsze szminki pasują do ust wąskich, ciemniejsze – do szerokich.
Najlepsza jest po prostu metoda prób i błędów, dzięki czemu znajdziemy swój ulubiony kosmetyk do ust inaczej się nie da po prostu.
Mi się bardzo nie podobają jasne pomadki, które optycznie zmniejszają usta i wyglądają jak krem.
Bardzo przydatne wskazówki! Myślę, że mogą się wielu osobom przydać i zaoszczędzić czas. który normalnie zostałby zmarnowany na testy.
Ja uwielbiam klasyczny wygląd, można dodać mu trochę nowoczesnego tchnienia, sięgając po konturówkę. Ten przypominający ołówek kosmetyk do ust pomoże skorygować niesymetryczność warg, a także sprawi, że naniesiona pomadka będzie utrzymywała się znacznie dłużej.
Mi podoba się naturalność, ale delikatnie podkreślona kosmetykami. Tak, żeby nie przesadzić 😉