Oprawa muzyczna ślubu to temat bardziej skomplikowany niż mogłoby się to wydawać. Przede wszystkim dlatego, że należy wziąć pod uwagę wiele możliwości. Przede wszystkim należy wskazać chór, muzyka, ale również organistę czy scholę. Każde rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. Należy jednak dokonać podstawowego rozgraniczenia jakim jest oprawa muzyczna ślubu kościelnego oraz ślubu cywilnego. W obu przypadkach obowiązują podobne zasady – każdy element oprawy muzycznej musi być odpowiednio wcześniej ustalony z księdzem lub urzędnikiem.
Oprawa muzyczna ślubu kościelnego
Tutaj należy powiedzieć, że za oprawę muzyczną ślubu kościelnego odpowiada organista. Oczywiście wiąże się to również z dodatkowymi opłatami. Oprócz datku, który trzeba przekazać księdzu (jest to około 500-1000 złoty) należy osobno zapłacić organiście. Tutaj koszt jest relatywnie niski – około 200 złoty. Oczywiście można również zdecydować się na wybór muzyka lub chóru. W takim przypadku należy jednak wcześniej ustalić tą kwestie z księdzem. Należy porozmawiać również z kapłanem na temat samego repertuaru. W końcu nie wszystkie piosenki mogą być zagrane podczas ślubu. Tutaj należy wspomnieć o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii. Nie da się zaprzeczyć, że najczęściej to właśnie organista dba o oprawę muzyczną. Jego obecność jest niejako obowiązkowa. Nawet jeśli zrezygnujemy z organisty to trzeba będzie mu zapłacić. Oczywiście brzmi to dość absurdalnie. Jednak może dojść do takiej sytuacji. Jednak wyróżnić można również zupełnie odwrotną sytuację. Kiedy to organista odpowiada za oprawę muzyczną ślubu oraz nie pobiera z tego tytułu żadnych opłat. W takim przypadku zazwyczaj to ksiądz dolicza to „ceny” ślubu honorarium organisty.
Oprawa muzyczna ślubu cywilnego
Tutaj należy wskazać, że przy wyborze oprawy muzycznej ślubu cywilnego obowiązują podobne zasady, jak w przypadku ślubu kościelnego. Narzeczeni mogą wybierać pomiędzy chórem oraz muzykiem. Jednak wszelkie kwestie związane z doborem repertuaru należy skonsultować z urzędnikiem. To bardzo istotna kwestia. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku ślubu cywilnego repertuar jest o wiele szerszy niż w przypadku ślubu kościelnego.
Koszt wynajęcia muzyka lub chóru
Z pewnością najtańszym rozwiązaniem jest podjęciem współpracy z organistą – koszt to około 200 złoty. Tanie okazuje się również wynajęcie muzyka. Tutaj ceny wahają się pomiędzy 200-600 złoty. Z pewnością najdrożej trzeba będzie zapłacić za chór. Zazwyczaj jest to kwota przekraczająca 1000 złoty. Oczywiście dużo również zależy od tego, ile osób występuje w chórze.
Najpiękniejsze piosenki do kościoła
Podczas podejścia Pary Młodej do ołtarza najczęściej grany jest Marsz Mendelsona. Mniej popularnym utworem, ale równie popularnym jest Ave Maria.
Ave Maria
Ave Maria Gratia Plena
Maria Gratia Plena
Maria Gratia Plena
Ave Ave Dominus Tecum
Benedicta Tu In Mulieribus
Et Benedictus
Benedictus Fructus Ventris Tui
Tui Jesus
Inne utwory, które mogą być zagrane podczas podejścia Młodej Pary do ołtarza to „Nim świt obudzi noc”, „A whiter shade of pale”. Natomiast utwory, które mogą być zaśpiewane podczas pozostałej części Mszy to:
- Gdzie miłość wzajemna i dobroć,
- Gdy się łączą serca dwa,
- Tylko Ty mnie poprowadź,
- Uwierz miłości,
- Jesteś blisko mnie,
- Bo jak śmierć potężna jest miłość,
- Chwalę Ciebie Panie,
- Pan jest Pasterzem moim,
- Powiedz ludziom, ż kocham ich.
Zdjęcia: Pixabay.com