Nie da się zaprzeczyć, że ślub w plenerze to przepiękna uroczystość. Jednak jego organizacja może okazać się dość skomplikowana. Przede wszystkim chodzi o trudności w dopełnieniu formalności. Mimo że istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza kościołem czy Urzędem Stanu Cywilnego to w praktyce trudno jest zrealizować takie przedsięwzięcie. Dlaczego? Poniżej wyjaśnione zostaną najważniejsze kwestie.
Niezbędne formalności
Na początku kilka słów na temat ślubu kościelnego w plenerze. Okazuje się, że zgodnie z prawem kanonicznym istnieje taka możliwość. Należy jednak pamiętać o tym, że wcześniej trzeba będzie wystąpić o uzyskanie zgody od biskupa. To bardzo ważne. W praktyce może okazać się, że narzeczeni spotkają się z pewnego rodzaju oporem ze strony duchowieństwa. Zupełnie inaczej jest w przypadku ślubu cywilnego. Oczywiście zgodnie z prawem istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego. Jednak wiąże się to z dodatkową opłatą, która wynosi około 1000 złoty. Ponadto trzeba odpowiednio wcześniej poinformować urzędnika. Jednak narzeczeni nie spotkają się tutaj z żadnymi trudnościami.
Wybór odpowiedniego miejsca
Po podjęciu decyzji o ślubie plenerowym należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca. Może to być ogród, park czy las. Najważniejsze, aby było to miejsce mało uczęszczane. Przede wszystkim chodzi o to, aby uroczystość przebiegała bez większych zakłóceń. W związku z tym najlepiej jest organizować ślub w plenerze na prywatnym terenie. Wtedy można mieć pewność, że nikt nie przerwie uroczystości.
Uwaga na pogodę
Warto jest również zwrócić uwagę na pogodę. To bardzo istotna kwestia, często pomijana. W końcu może zdarzyć się tak, że deszcz lub burzą przerwą uroczystość. Tylko co dalej? Warto jest mieć przygotowane jakieś miejsce, gdzie uroczystość będzie mogła być kontynuowana. Chodzi tutaj o jakiś pawilon czy altankę, gdzie Para Młoda oraz goście schronią się przed deszczem. Niestety w praktyce okazuje się, że trzeba przygotować niejako dwa miejsca, w których odbędzie się lub będzie mógł odbyć się ślub.
Ślub w plenerze czy w kościele
Na koniec należy dodać kilka słów na temat alternatywy dla ślubu w plenerze. Wystarczy wstąpić w związek małżeński w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego, a wesele w plenerze. Wtedy nie trzeba będzie wnioskować do biskupa czy wnosić dodatkowej opłaty w Urzędzie. Ponadto można wyróżnić jeszcze jedną ewentualność. Organizację ślubu humanistycznego w plenerze. Oczywiście ślub kościelny czy cywilny można zawrzeć w tradycyjny sposób. Sama uroczystość humanistyczna może mieć jedynie charakter symboliczny. Warto jest przeanalizować wszystkie możliwości. Jak widać wyróżnić można wiele alternatyw dla tradycyjnego ślubu. Wystarczy zastanowić się, która ewentualność będzie lepszym rozwiązaniem w danej sytuacji.
[smart-grid row_height=”250″]
[/smart-grid]
Zdjęcia: pixabay.com