Organizacja ślubu wcale nie jest najprostszym zadaniem. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Bardzo ważne jest również dopełnienie wszystkich formalności. Ewentualne niedopilnowanie może doprowadzić nawet do odwołania uroczystości. Na początku należy powiedzieć, że wyróżnić można wiele rodzajów ślubów. Poniżej podane zostaną informacje dla ślubu cywilnego, wyznaniowego, w tym osobno kościelnego, konkordatowego oraz humanistycznego. Ponadto przedstawiony zostanie przebieg poszczególnych uroczystości.
Przebiega małżeńska ślubu cywilnego
Na samym początku Urzędnik Urzędu Stanu Cywilnego zaprasza narzeczonych i wszystkich gości do sali, w której odbędzie się ślub. Później wygłasza krótkie przemówienie na temat instytucji małżeństwa. Następnie pyta, czy małżonkowie uczynią wszystko, aby ich małżeństwo było trwałe i szczęśliwe. Po tej wypowiedzi małżonkowie po Urzędniku będą powtarzać tekst przysięgi:
Pan Młody: Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, iż wstępuję w Związek Małżeński z (imię i nazwisko Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.
Panna Młoda: Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, iż wstępuję w Związek Małżeński z (imię i nazwisko Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.
Po tych oświadczeniach Urzędnik wypowiada słowa:
Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że Związek Małżeński Pani(…) i Pana (….) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki. Wtedy założycie sobie nawzajem obrączki.
W tym momencie związek małżeński został zawarty. Nowożeńcy muszą jeszcze tylko podpisać dokumenty. Cała ceremonia trwa około 15 minut. Na koniec zaproszeni goście składają małżonkom życzenia i wręczają prezenty.
Przebiega małżeńska ślubu kościelnego i konkordatowego
Ślub kościelny i konkordatowy przebiega w ten sam sposób. Na początku ceremonii ksiądz wychodzi po narzeczonych na początek kościoła. Następnie podąża w stronę ołtarza, a za nim Nowożeńcy. Pierwsza część Mszy Świętej przebiega tradycyjnie, aż do momentu homilii. Wtedy ksiądz pyta przyszłych małżonków:
Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?
Chcemy.
Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli aż do końca życia?
Chcemy.
Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?
Chcemy.
Później w kościele śpiewany jest Hymn do Ducha Świętego. Następnie narzeczeni powtarzają za kapłanem słowa przysięgi małżeński:
Pan Młody: „Ja (imię i nazwisko Pana Młodego), biorę sobie Ciebie(imię i nazwisko Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci”
Panna Młoda: „Ja (imię i nazwisko Panny Młodej), biorę sobie Ciebie(imię i nazwisko Pana Młodego) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci”
Następnie kapłan wypowiada słowa:
Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela (…).
Po wygłoszeniu tekstu przysięgi małżonkowie zakładają obrączki. Wypowiadają słowa:
Pan Młody: „Żono (Mężu) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”
Panna Młoda: „Mężu przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”
Po tej części następuje kontynuacja Mszy Świętej.
(http://polki.pl/ceremonial-slubu-koscielnego,we-dwoje-obyczaje-i-przesady-slubne-ceremonia-zaslubin-artykul,10050029.html)
Ślub wyznaniowy
Należy powiedzieć, że wyróżnić można wiele wspólnot wyznaniowych. W każdej z nich ślub łączy się z różnymi obowiązkami i formalnościami. W związku z tym nie da się powiedzieć o ogólnych regułach. Takie po prostu nie istnieją. Trudno byłoby wypisać wszystkie rodzaje uroczystości zaślubin. W związku z tym ślub wyznaniowy został przedstawiony na przykładzie ślubu kościelnego.
Ślub humanistyczny
Nie da się zaprzeczyć, że ślub humanistyczny to dość nowe rozwiązanie. To bardzo wyjątkowa ceremonia. O jej przebiegu decydują narzeczeni. Dla ważności takiego ślubu konieczna jest obecność celebransa – osoby, która poprowadzi całą uroczystość. Pary, które zdecydowały się na ślub humanistyczny powinny zgłosić się do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Tak jak zostało to powiedziane powyżej, to narzeczeni decydują o przebiegu ceremonii oraz treści przyrzeczenia. Można również pokusić się o wybranie jakiegoś podkładu muzycznego. Należy jednak pamiętać o tym, aby poinformować celebransa, jak chcemy, aby przebiegała uroczystość.
Przykładowe treści przysięgi:
„Ślubuję Ci zastąpić twojego anioła stróża, gdy ten będzie chciał wziąć urlop, kiedy będzie złamywał nad Toba ręce i skrzydła, ja wtedy będę. Mi nigdy nie zabraknie sił. Podam Ci rękę gdy będziesz tonął, stanę twarzą w twarz, oko w oko z Twoim wrogiem, nigdy nie będę się bać. Gdy wieczorem po ciężkim dniu zechcesz spać, ja wtedy będę odstraszać złe sny i szeptać Ci czule do ucha: nie bój się śpij spokojnie, ja tu jestem, ochronię Cię od wszelkiego zła. ślubuję Ci prawdę, tak piękną i tak zwyczajną. Tą w słońcu czy deszczu. Prawda jest mocą, najważniejszą potęga, niech prawdą będzie wypełnione nasz życie.”
„Ślubuje zostać przy Tobie nawet gdy nie będę miała sił wypowiedzieć Twojego imienia, kiedy będzie zabierać Cię choroba i gdy będziesz całkiem zdrowy. Kiedy będzie potrzeba oddać swoje życie za Ciebie, odebrać każde cierpienie, wysuszyć i schować każą łzę, która nie będzie łzą szczęścia-zrobię to bez wahania. Ślubuje, że nie będę dla Ciebie tylko żoną, ale także przyjaciółką u której zawsze znajdziesz zrozumienie, która będzie patrzeć na świat z dystansem i tą która podzieli z Tobą Twoje pasje. Ofiarowuję Ci całe swoje serce i głowę pełna myśli o Tobie oraz całą siebie ze swoimi wadami i zaletami, po prostu całą swoją bezwarunkową miłość.”
„Chcę być z Tobą do końca życia i dzielić z Tobą każdą dobrą i złą chwilę, chcę być Twoją żoną i Twoim przyjacielem, chcę Cię kochać i być kochaną.”
„Obiecuje Ci miłość kobiety która oddałaby życie za ukochanego mężczyznę, będę Cię kochała do ostatniego tchu… Obiecuję Ci spędzić życie u Twojego boku, szczęśliwe życie w świecie radości ale i smutków, w świecie będącym od teraz naszym światem będę Cię kochać i troszczyć się o Ciebie… Będę Cię wspierać, kiedy ciemne chmury trosk przysłonią słońce naszego szczęścia, obiecuję Ci ciepło w zimne dni, ufność i zdolność do przebaczenia… Przysięgam biorąc na świadka Boga i wszystkich tu obecnych że uczynię Cię najszczęśliwszym z ludzi na zawszę…”
Kiedy Cię poznałem to było jak dotyk anioła, jak nieskazitelny podmuch wiatru w którym znalazłem spokój i ukojenie. Jesteś dla mnie jak rozległy i spokojny ocean, który kryje w sobie tak wiele sekretów i miłości. Pragnę Cię codziennie na nowo poznawać jak nie odkrytą jeszcze galaktykę. Pragnę dzielić z Tobą każdy dzień , każde szczęście i każdy smutek. Pragnę być z Tobą na zawsze, nierozłącznie, wiecznie .Ty jesteś moim sercem, moja duszą, moim niekończącym się pragnieniem, dla którego tylko żyję .
Będę Cię kochać do ostatniego zachodu słońca, do ostatniego śpiewu rajskiego ptaka , do mojego ostatniego tchu. Dzisiaj, Jutro, Na Zawsze .
Ja…, biorę sobie Ciebie…, od czasu do czasu, na siebie, żeby Ci dobrze było, pieniądze żebyś wszystkie oddawała, dobrze gospodarzyła, dużo dzieci urodziła i szczęśliwa ze mną była. Ja…, biorę sobie Ciebie… za męża, żebyś mało spał, rano, w południe i w nocy i po północy, mnie kochał i na resztę godzin jeszcze siły miał.
źródło: http://slub.wieszjak.polki.pl/jak-przebiega-ceremonia-slubu-cywilnego,formalnosci-slubne-artykul,10307541.html
Zdjęcia: pixabay.com